skip to content
 

Participants (SIPW02)

Note: This list may not include "Mathematics of sea ice phenomena" programme participants whose visits coincide with the workshop.

E.g., 2017-11-20
E.g., 2017-11-20
Name Home Institution Visit Dates
I. David Abrahams  Isaac Newton Institute; University of Manchester 1 October to 20 December
Stephen Ackley University of Texas at San Antonio 1 October to 12 October
Yevgeny Aksenov National Oceanography Centre, Southampton 1 October to 11 October
Pietro Baldi  Università degli Studi di Napoli Federico II 1 October to 6 October
Adam Bateson  University of Reading 2 October to 6 October
Luke Bennetts  University of Adelaide 21 August to 20 December
Cecilia Bitz  University of Washington 18 September to 6 October
Richard Craster Imperial College London 2 October
Francisco de Melo Virissimo University of Bath 2 October to 6 October
Dany Dumont  Other 1 October to 7 October
Daniel Feltham University of Reading 21 August to 20 December
Thomas Folegot  Quiet-Oceans 4 October to 5 October
Tao Gao  Imperial College London; University College London 10 September to 10 October
Ying Gou Dalian University of Technology 1 October to 7 October
Mark Groves  Universität des Saarlandes; Loughborough University 1 October to 7 October
John Grue  University of Oslo 1 October to 6 October
Philippe Guyenne University of Delaware 1 October to 7 October
Mariana Haragus Université de Franche-Comté 1 October to 7 October
Agnieszka Herman  University of Gdansk 21 August to 9 December
Richard Hindmarsh  British Antarctic Survey 21 August to 20 December
Paul Holland British Antarctic Survey 21 August to 20 December
Lucia Hosekova University of Reading 1 October to 6 October
Roger Hosking University of Adelaide; Mathematical Sciences Research Institute 10 September to 9 October
Elizabeth Hunke  Los Alamos National Laboratory 10 September to 7 October
Andrej Il’ichev  Steklov Mathematical Institute, Russian Academy of Sciences 1 October to 7 October
Gerard Iooss  Université de Nice Sophia Antipolis 1 October to 5 October
Edward Johnson  University College London 9 September to 8 October
John Johnson University of East Anglia 2 October
Usama Kadri  Cardiff University; Massachusetts Institute of Technology 2 October to 6 October
Henrik Kalisch  Universitetet i Bergen 21 August to 19 December
Jorma Kämäräinen Finnish Transport Safety Agency 1 October to 7 October
Tatiana Khabakhpasheva University of East Anglia; Lavrentyev Institute of Hydrodynamics 21 August to 20 December
Alexander Korobkin University of East Anglia 21 August to 20 December
Pat Langhorne University of Otago 23 August to 7 October
Alena Malyarenko University of Otago 1 October to 7 October
Aleksey Marchenko University Centre in Svalbard (UNIS) 1 October to 3 October
Wieslaw Maslowski Naval Postgraduate School 1 October to 6 October
Mike Meylan  University of Newcastle, Australia 21 August to 20 December
Touvia Miloh Tel Aviv University 1 October to 9 October
Leslie Morland University of East Anglia 2 October to 6 October
Johannes E. M. Mosig  University of Otago 8 September to 5 November
Siobhan O'Farrell CSIRO Marine and Atmospheric Research (CMAR) 2 October to 6 October
Emilian I Parau  University of East Anglia 21 August to 20 December
Jevgenija Pavlova Instituto Superior Técnico, Lisboa 1 October to 7 October
Nigel Peake University of Cambridge 21 August to 20 December
Malte Peter  Universität Augsburg 1 October to 4 October
Pavel Plotnikov Lavrentyev Institute of Hydrodynamics; Novosibirsk State University 3 September to 7 November
Richard Porter  University of Bristol 2 October to 6 October
David Rees Jones University of Oxford 21 August to 20 December
Kaj Riska Total E&P UK Limited; NTNU 4 October to 6 October
Stefanie Rynders University of Southampton 1 October to 6 October
David Schroeder  University of Reading 21 August to 20 December
Yuriy Semenov University College London 4 October to 5 October
Hayley Shen  Clarkson University 1 October to 7 October
Hung Tao Shen  Other 1 October to 7 October
Konstantin Shishmarev Other 1 October to 20 December
Frank Thomas Smith University College London 3 October to 6 October
Michael Smith  University of Manchester 1 October to 3 October
Vernon Squire  University of Otago 23 August to 22 October
Manish Tiwari University College London 1 October to 7 October
John Toland University of Cambridge; University of Bath 1 October to 13 October
Olga Trichtchenko University College London 1 October to 11 October
Michel Tsamados  University College London 21 August to 20 December
Martin Vancoppennolle  CNRS (Centre national de la recherche scientifique); Université Pierre & Marie Curie-Paris VI 1 October to 7 October
Jean-Marc Vanden-Broeck University College London 1 October to 8 October
Eugen Varvaruca  Universitatea Alexandru Ioan Cuza; University of Reading 25 August to 6 October
Zhan Wang Chinese Academy of Sciences 10 September to 5 October
Timothy Williams  Natural Environment Research Council (NERC) 30 September to 8 October
Andrew Willmott University of Newcastle upon Tyne 1 October to 6 October
Grae Worster  University of Cambridge 21 August to 20 December
Lucas Yiew Nanyang Technological University 2 October to 6 October
Adam Yorkston University of East Anglia 1 October to 6 October
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons