skip to content
 

Seminars (OAS)

Videos and presentation materials from other INI events are also available.

Search seminar archive

Event When Speaker Title Presentation Material
OASW04 11th January 2017
13:30 to 15:00
David Penneys Introduction to subfactor theory
OASW04 11th January 2017
15:00 to 16:30
Yasu Kawahigashi Subfactors, tensor categories and conformal field theory
OASW04 12th January 2017
13:30 to 15:00
David Penneys Introduction to subfactor theory
OASW04 12th January 2017
15:00 to 16:30
Yasu Kawahigashi Subfactors, tensor categories and conformal field theory
OASW04 13th January 2017
13:30 to 15:00
David Penneys Introduction to subfactor theory
OASW04 13th January 2017
15:00 to 16:30
Yasu Kawahigashi Subfactors, tensor categories and conformal field theory
OASW04 16th January 2017
13:30 to 15:00
David Penneys Introduction to subfactor theory
OASW04 16th January 2017
15:00 to 16:30
Yasu Kawahigashi Subfactors, tensor categories and conformal field theory
OASW04 17th January 2017
13:30 to 15:00
Roberto Longo Operator Algebras and Conformal Field Theory
OASW04 17th January 2017
15:00 to 16:30
Stefaan Vaes Representation theory, cohomology and L^2-Betti numbers for subfactors
OASW04 18th January 2017
09:00 to 10:30
Roberto Longo Operator Algebras and Conformal Field Theory
OASW04 18th January 2017
10:30 to 12:00
Stefaan Vaes Representation theory, cohomology and L^2-Betti numbers for subfactors
OASW04 19th January 2017
13:30 to 15:00
Roberto Longo Operator Algebras and Conformal Field Theory
OASW04 19th January 2017
15:00 to 16:30
Stefaan Vaes Representation theory, cohomology and L^2-Betti numbers for subfactors
OASW04 20th January 2017
09:00 to 10:30
Roberto Longo Operator Algebras and Conformal Field Theory
OASW04 20th January 2017
10:30 to 12:00
Stefaan Vaes Representation theory, cohomology and L^2-Betti numbers for subfactors
OASW01 23rd January 2017
10:00 to 11:00
Sorin Popa On rigidity in II1 factor framework
OASW01 23rd January 2017
11:30 to 12:30
Stephen Bigelow A diagrammatic approach to Ocneanu cells
OASW01 23rd January 2017
13:30 to 14:30
Corey Jones Operator Algebras in rigid C*-tensor categories
OASW01 23rd January 2017
14:30 to 15:30
David Jordan Dualizability and orientability of tensor categories
OASW01 23rd January 2017
16:00 to 17:00
Yusuke Isono On fundamental groups of tensor product II_1 factors
OASW01 24th January 2017
10:00 to 11:00
George Elliott The classification of unital simple separable C*-algebras with finite nuclear dimension
OASW01 24th January 2017
11:30 to 12:30
Stuart White The structure of simple nuclear C*-algebras: a von Neumann prospective
OASW01 24th January 2017
13:30 to 14:30
Wilhelm Winter Structure and classification of nuclear C*-algebras: The role of the UCT
OASW01 24th January 2017
14:30 to 15:30
Sam Evington W$^*$-Bundles and Continuous Families of Subfactors
OASW01 24th January 2017
16:00 to 17:00
Koichi Shimada A classification of real-line group actions with faithful Connes--Takesaki modules on hyperfinite factors
OASW01 25th January 2017
10:00 to 11:00
Stefaan Vaes Classification of free Araki-Woods factors
OASW01 25th January 2017
11:30 to 12:30
Dima Shlyakhtenko Cohomology and $L^2$-Betti numbers for subfactors and quasi-regular inclusions
OASW01 25th January 2017
13:30 to 14:30
Arnaud Brothier Crossed-products by locally compact groups and intermediate subfactors.
OASW01 25th January 2017
14:30 to 15:30
Alexei Semikhatov Screening operators in conformal field models and beyond
OASW01 25th January 2017
16:00 to 17:00
Alice Guionnet tba
OASW01 26th January 2017
10:00 to 11:00
Benjamin Doyon Conformal field theory out of equilibrium
OASW01 26th January 2017
11:30 to 12:30
Alina Vdovina Buildings and C*-algebras
OASW01 26th January 2017
13:30 to 14:30
Claus Kostler An elementary approach to unitary representations of the Thompson group F
OASW01 26th January 2017
14:30 to 15:30
Rolf Gohm Braids, Cosimplicial Identities, Spreadability, Subfactors
OASW01 26th January 2017
16:00 to 17:00
Alexei Davydov Modular invariants for group-theoretical modular data
OASW01 27th January 2017
10:00 to 11:00
Julia Plavnik On gauging symmetry of modular categories
OASW01 27th January 2017
11:30 to 12:30
Pinhas Grossman Algebras, automorphisms, and extensions of quadratic fusion categories
OASW01 27th January 2017
13:30 to 14:30
Noah Snyder Trivalent Categories
OASW01 27th January 2017
14:30 to 15:30
Henry Tucker Eigenvalues of rotations and braids in spherical fusion categories
OASW01 27th January 2017
16:00 to 17:00
David Penneys Operator algebras in rigid C*-tensor categories, part II
OAS 31st January 2017
15:30 to 16:30
Scott Morrison The Temperley-Lieb category in operator algebras and in link homology
OAS 7th February 2017
14:00 to 15:00
Yoh Tanimoto Free products in AQFT
OAS 9th February 2017
14:00 to 15:00
Vincenzo Morinelli Conformal covariance and the split property
OAS 14th February 2017
14:00 to 15:00
Masaki Izumi Indecomposable characters of infinite dimensional groups associated with operator algebras
OAS 16th February 2017
14:00 to 15:00
Stefano Rossi Endomorphisms and automorphisms of the 2-adic ring C*-algebra Q_2
OAS 21st February 2017
14:00 to 15:00
Denjoe O'Connor Membrane Matrix Models and non-perturbative tests of gauge/gravity
OAS 23rd February 2017
14:00 to 15:00
Ivan Todorov Herz-Schur multipliers of dynamical systems
OAS 28th February 2017
14:00 to 15:00
Evgenios Kakariadis Semigroup actions on operator algebras
OAS 2nd March 2017
14:00 to 15:00
Stephen Moore A generalization of the Temperley-Lieb algebra from restricted quantum sl2
OAS 7th March 2017
14:00 to 15:00
Keith Hannabuss T-duality and the condensed matter bulk-boundary correspondence
OAS 9th March 2017
14:00 to 15:00
Andreas Aaserud Approximate equivalence of measure-preserving actions
OAS 14th March 2017
14:00 to 15:00
Paul Fendley Tutte's golden identity from a fusion category
OAS 16th March 2017
14:00 to 15:00
Makoto Yamashita Weak Morita equivalence of compact quantum groups
OAS 21st March 2017
14:00 to 15:00
Yasu Kawahigashi A relative tensor product of rational full conformal field theories
OASW02 27th March 2017
10:00 to 11:00
Vaughan Jones The semicontinuous limit of quantum spin chains
OASW02 27th March 2017
11:30 to 12:30
Gus Isaac Lehrer Semisimple quotients of Temperley-Lieb
OASW02 27th March 2017
13:30 to 14:30
N. Christopher Phillips Operator algebras on L^p spaces
OASW02 27th March 2017
14:30 to 15:30
James Tener A geometric approach to constructing conformal nets
OASW02 27th March 2017
16:00 to 17:00
Thomas Schick Geometric models for twisted K-homology
OASW02 28th March 2017
10:00 to 11:00
Osamu Iyama Preprojective algebras and Calabi-Yau algebras
OASW02 28th March 2017
11:30 to 12:30
Karin Erdmann Periodicity for finite-dimensional selfinjective algebras
OASW02 28th March 2017
13:30 to 14:30
Alastair King Quivers and CFT: preprojective algebras and beyond
OASW02 28th March 2017
14:30 to 15:30
Mathew Pugh Frobenius algebras from CFT
OASW02 28th March 2017
16:00 to 17:00
Joseph Grant Higher preprojective algebras and higher zigzag algebras
OASW02 29th March 2017
09:00 to 10:00
Akhil Mathew Polynomial functors and algebraic K-theory
OASW02 29th March 2017
10:00 to 11:00
Paul Smith A classification of some 3-Calabi-Yau algebras
OASW02 29th March 2017
11:30 to 12:30
Raf Bocklandt Local quivers and Morita theory for matrix factorizations
OASW02 30th March 2017
10:00 to 11:00
Andre Henriques Higher twisted K-theory a la Dadarlat and Pennig
OASW02 30th March 2017
11:30 to 12:30
Ulrich Pennig Equivariant higher twisted K-theory
OASW02 30th March 2017
13:30 to 14:30
Ulrich Bunke Homotopy theory with C*-categories
OASW02 30th March 2017
14:30 to 15:30
Michael Murray Real bundle gerbes
OASW02 30th March 2017
16:00 to 17:00
Amihay Hanany tba
OASW02 31st March 2017
10:00 to 11:00
Katrin Wendland Vertex Operator Algebras from Calabi-Yau Geometries
OASW02 31st March 2017
11:30 to 12:30
Simon Gritschacher Coefficients for commutative K-theory
OASW02 31st March 2017
13:30 to 14:30
Danny Stevenson Pre-sheaves of spaces and the Grothendieck construction in higher geometry
OASW02 31st March 2017
14:30 to 15:30
Yang-Hui He Calabi-Yau volumes and Reflexive Polytopes
OAS 6th April 2017
13:00 to 14:00
Valeriano Aiello The oriented Thompson group, oriented links, and polynomial link invariants
OAS 11th April 2017
14:00 to 15:00
Kenny De Commer I-factorial quantum torsors and Heisenberg algebras of quantized enveloping type
OAS 18th April 2017
14:00 to 15:00
Yuki Arano Representation theory of Drinfeld doubles (Part 1)
OAS 20th April 2017
14:00 to 15:00
Andrew McKee Herz--Schur multipliers and approximation properties
OAS 25th April 2017
14:00 to 15:00
Yuki Arano Representation theory of Drinfeld doubles (Part 2)
OAS 27th April 2017
14:00 to 15:00
Ingo Runkel Traces in non-semisimple categories
OAS 2nd May 2017
14:00 to 15:00
Yuki Arano Representation theory of Drinfeld doubles (Part 3)
OAS 4th May 2017
14:00 to 15:00
Roland Vergnioux Free entropy dimension and the orthogonal free quantum groups
OAS 9th May 2017
14:00 to 15:00
Yuki Arano Representation theory of Drinfeld doubles (Part 4)
OAS 16th May 2017
12:45 to 13:45
Dorothea Bahns Rieffel deformation, tempered distributions and the Gabor wavefront set
OAS 16th May 2017
14:00 to 15:00
Hans Wenzl Subfactors related to certain symmetric spaces
OAS 18th May 2017
14:00 to 15:00
David Kyed L^2-Betti numbers of universal quantum groups
OAS 23rd May 2017
14:00 to 15:00
Ying-Fen Lin Nilpotent Lie groups: Fourier inversion and prime ideals
OAS 25th May 2017
14:00 to 15:00
Jonathan Rosenberg H^3 and twisted K-theory for compact Lie groups
OAS 2nd June 2017
16:00 to 17:00
Marius Dadarlat Introduction to continuous fields of C*-algebras and their topological invariants (Part 1)
OAS 6th June 2017
12:45 to 13:45
Emmanuel Germain Pimsner legacy
OAS 6th June 2017
14:00 to 15:00
Marius Dadarlat Introduction to continuous fields of C*-algebras and their topological invariants (Part 2)
OAS 8th June 2017
12:15 to 15:00
title and speaker tba
OASW03 12th June 2017
10:00 to 11:00
Vaughan Jones tba
OASW03 12th June 2017
11:30 to 12:30
Arthur Jaffe tba
OASW03 12th June 2017
13:30 to 14:30
Yasu Kawahigashi The relative Drinfeld commutant and alpha-induction
OASW03 12th June 2017
14:30 to 15:30
Roberto Longo tba
OASW03 12th June 2017
16:00 to 17:00
Stefaan Vaes Rothschild Lecture: Classification of von Neumann algebras
OASW03 13th June 2017
09:00 to 10:00
Dietmar Bisch tba
OASW03 13th June 2017
10:00 to 11:00
Zhengwei Liu tba
OASW03 13th June 2017
11:30 to 12:30
Hubert Saleur tba
OASW03 13th June 2017
13:30 to 14:30
Paul Fendley Baxterising using conserved currents
OASW03 13th June 2017
14:30 to 15:30
Gandalf Lechner tba
OASW03 13th June 2017
16:00 to 17:00
Kasia Rejner The Quantum Sine-Gordon model in perturbative AQFT
OASW03 14th June 2017
09:00 to 10:00
Constantin Teleman tba
OASW03 14th June 2017
10:00 to 11:00
Pedram Hekmati An application of T-duality to K-theory
OASW03 14th June 2017
11:30 to 12:30
Ralf Meyer Induced C*-hulls for *-algebras
OASW03 15th June 2017
09:00 to 10:00
TBC
OASW03 15th June 2017
10:00 to 11:00
Robin Hillier tba
OASW03 15th June 2017
11:30 to 12:30
Giovanni Landi Line bundles over noncommutative spaces
OASW03 15th June 2017
13:30 to 14:30
Christian Voigt The string group and vertex algebras
OASW03 15th June 2017
14:30 to 15:30
Andre Henriques Bicommutant categories
OASW03 15th June 2017
16:00 to 17:00
Sorin Popa tba
OASW03 16th June 2017
09:00 to 10:00
Feng Xu On questions around reconstruction program
OASW03 16th June 2017
10:00 to 11:00
Ching Hung Lam On the Classification of holomorphic vertex operator algebras of central charge 24
OASW03 16th June 2017
11:30 to 12:30
Simon Wood What to expect from logarithmic conformal field theory
OASW03 16th June 2017
13:30 to 14:30
Sebastiano Carpi Conformal nets, VOAs and their representations
OASW03 16th June 2017
14:30 to 15:30
Terry Gannon tba
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons