skip to content
 

Participants (DNMW04)

Note: This list may not include "The mathematical design of new materials" programme participants whose visits coincide with the workshop.

E.g., 2019-06-20
E.g., 2019-06-20
Name Home Institution Visit Dates
Gregoire Allaire École Polytechnique 03 June to 14 June
Samuel Amstutz  University of Avignon 09 June to 15 June
John Ball Heriot-Watt University 03 June to 14 June
Kaushik Bhattacharya CALTECH (California Institute of Technology) 09 June to 15 June
Beniamin Bogosel École Polytechnique 09 June to 14 June
Irena Brdar University of Zagreb
Dorin Bucur  Université de Savoie 09 June to 14 June
Mike Cates University of Cambridge 03 January to 28 June
Charles Dapogny  Université de Grenoble 09 June to 14 June
Elisa Davoli  University of Vienna 02 June to 14 June
Antonio DeSimone  SISSA; Scuola Superiore Sant'Anna, Pisa 03 January to 28 June
Giovanni Di Fratta Technische Universität Wien 27 April to 14 June
Jayasri Dontabhaktuni  Mahindra Ecole Centrale 18 May to 16 June
Jorn Dunkel Massachusetts Institute of Technology 10 June to 20 June
Ibrahim Fatkullin  University of Arizona 30 May to 28 June
Adriana Garroni Università degli Studi di Roma La Sapienza 03 June to 16 June
Perle Geoffroy École Polytechnique
Jeroen Peter Groen Technical University of Denmark 09 June to 15 June
Simon Guest  University of Cambridge 03 January to 28 June
Richard James  University of Minnesota 17 May to 25 June
H Alicia Kim University of California, San Diego 09 June to 15 June
Carolin Kreisbeck Universiteit Utrecht 02 June to 15 June
Martin Kruzik  Academy of Sciences of the Czech Republic; Czech Technical University 03 June to 13 June
Agnes Lamacz Universität Duisburg-Essen 09 June to 15 June
Adrien Lesage ENPC - École des Ponts ParisTech; INRIA 10 June to 14 June
Marta Lewicka  University of Pittsburgh 02 June to 16 June
Jesus Martinez-Frutos  Universidad Politécnica de Cartagena 09 June to 15 June
Ornella Mattei  University of Utah 10 June to 14 June
Idriss Mazari  Université Pierre et Marie Curie Paris
Graeme Milton  University of Utah 31 May to 28 June
Anthony Mulholland  University of Strathclyde 10 June to 14 June
Felix Otto  Max-Planck-Institut für Mathematik, Leipzig 09 June to 14 June
Julian Panetta  EPFL - Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne 09 June to 15 June
Olivier Pantz Université de Nice Sophia Antipolis 09 June to 15 June
Petr Pelech Charles University, Prague; Academy of Sciences of the Czech Republic 10 June to 14 June
Miha Ravnik  University of Ljubljana; Jozef Stefan Institute 21 March to 28 June
Tobias Ried  Max-Planck-Institut für Mathematik, Leipzig 07 June to 16 June
Martin Rumpf  University of Bonn
Lucia Scardia  Heriot-Watt University 01 June to 28 June
Anja Schlömerkemper  Julius-Maximilians-Universität Würzburg 03 March to 28 June
Jonathan Singh University of Strathclyde
Valeriy Slastikov  University of Bristol 09 January to 28 June
Ivan Smalyukh University of Colorado
Bianca Stroffolini Università degli Studi di Napoli Federico II 23 March to 15 June
Katy Tant University of Strathclyde 10 June to 14 June
Margarida Telo da Gama  Universidade de Lisboa 15 April to 28 June
Anca-Maria Toader Universidade de Lisboa; Universidade de Lisboa 09 June to 15 June
Chantal Valeriani  Universidad Complutense de Madrid 07 June to 21 June
Mark Warner  University of Cambridge 03 January to 28 June
Benedikt Wirth  Westfalische Wilhelms-Universitat Munster 09 June to 15 June
Claudio Zannoni Università di Bologna 03 May to 27 June
Giovanni Zanzotto Università degli Studi di Padova 09 June to 14 June
Arghir Zarnescu  BCAM - Basque Center for Applied Mathematics; Institute of Mathematics of the Romanian Academy 11 June to 25 June
Kewei Zhang University of Nottingham 10 June to 14 June
University of Cambridge Research Councils UK
    Clay Mathematics Institute London Mathematical Society NM Rothschild and Sons